Poniedziałek, 20 marca 2017

Pierwszy dzień warsztatów w Steyr rozpoczął się dla nas pobudką w domach naszych rodzin goszczących. Pomimo krótkiego snu obudziliśmy się pełni energii, gdyż nie mogliśmy doczekać się spotkania ze wszystkimi uczestnikami projektu Erasmus+.

Po smacznym śniadaniu udaliśmy się do szkoły HLW Steyr, gdzie miało odbyć się spotkanie. Mieliśmy okazję wybrać się wraz z naszymi austriackimi przyjaciółkami do ich klas i zobaczyć jak jest prowadzona lekcja biologi, angielskiego i matematyki w szkole w Steyr, w języku niemieckim. Było to dla nas interesujące doświadczenie.

DSC 2181

O godzinie 9.00 oficjalnie rozpoczęło się spotkanie. Rozpoczął je wice burmistrz Steyr Wilhelm Hauser. Następnie zespół austriacki, a po nim włoski przedstawiły przygotowane wcześniej krótkie filmiki, które były wspomnieniami z Merano. W każdym wywoływały bardzo pozytywne emocje. W przyjemny, jak i zabawny sposób poznaliśmy naszych kolegów. Była to świetna zabawa.

 DSC 2178

Po krótkiej przerwie wróciliśmy do sali, dołączyliśmy do grup, do których zostaliśmy przydzieleniu i po wyznaczeniu nam zadań, zabraliśmy się do pracy. Każdy z nas starał się wykonać jak najlepiej powierzone mu zadanie.

DSC 2176

Ponownie wszyscy razem zebraliśmy się podczas lunchu, który miał miejsce w szkole naszych austriackich przyjaciół. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych austriackich dań (sznycla, zupy z makaronem z naleśników oraz przepysznego ciasta czekoladowego z dżem pokrytego czekoladą), przygotowanych przez uczniów tejże szkoły. Z pewnością nikt wracając do swojej grupy nie był głodny.

O godz. 16.30 skończyliśmy na ten dzień warsztaty i wyruszyliśmy do Stollen den Erinnerung. Po drodze wszyscy zachwycali się widokami.

20170320 162938

Poznaliśmy historię Steyr, jak i bunkru przeciwbombowego, wybudowanego przez więźniów obozu koncentracyjnego w Münichholz, który aktualnie pełni funkcję muzeum.

Następnie udaliśmy się do restauracji w hotelu Minichmayr. Po zjedzeniu smacznej zupy i kanapki udaliśmy się razem na nocne zwiedzanie miasta wraz z Nichtwatchers, poznaliśmy ich dawne obowiązki oraz dowiedzieliśmy się historii znanych i popularnych miejsc w Steyr.

20170320 190918

Mieliśmy okazję wspiąć się na wieżę przy Stadtpfarrkirche, na którą prowadziło 228 schodów. Dla wielu z nas było to duże wyzwanie.

DSC 2233

Następnie pełni wrażeń, emocji i zmęczenia wróciliśmy do domów naszych rodzin goszczących.

Angelika Wilamowska