Poniedziałek, 26 września 2016

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się w poniedziałek w szkole, do której przybyliśmy z domów goszczących nas rodzin o godzinie 10:00. Nastąpiło powitanie nauczycieli oraz uczniów i odtworzone zostały filmy, wspominające poprzednie spotkania w ramach projektu - zeszłoroczne w Rumunii, w mieście Reşița, oraz kwietniowe w Grudziądzu.

20160926 102644

Następnie młodzież z każdej ze szkół przedstawiła swoją prezentację, przygotowaną na temat "Monument". Nasza czwórka opowiadała na temat strajków w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak przyczyniły się one do powstania Solidarności i obalenia sytemu komunistycznego. Myślę, że poradziliśmy sobie całkiem dobrze ;)

20160926 110523

Po prezentacjach wzięliśmy udział w zorganizowanej na terenie szkoły grze terenowej, która pomogła nam poznać budynek, w którym będziemy spędzać dużo czasu przez najbliższy tydzień. Później poszliśmy na lunch do jednej z okolicznych stołówek.

20160926 132449

Po smacznym posiłku (makaron, mniam!) udaliśmy się do ratusza, gdzie zostaliśmy ugoszczeni przez burmistrza miasta, który opowiadał na przykładzie wielokulturowego Merano o tym, dlaczego nauka koegzystencji i współpracy jest tak ważna.

20160926 150257

Następnie podzieliliśmy się na grupy, w których zwiedziliśmy miasto, pełne wąskich uliczek i otwartych przestrzeni, zabytków i nowoczesnych budynków, drobnych domków i wielkich hoteli.

DSC 1755

Późnym popołudniem wróciliśmy do domów naszych gospodarzy, a wieczorem udaliśmy się na mecz koszykówki, w którym uczestniczyła drużyna składająca się między innymi z uczniów szkoły w Merano. Następnie udaliśmy się do jednej z przytulnych kawiarni, gdzie, połączywszy stoły, cieszyliśmy się swoim towarzystwem.

Ze słonecznego Merano pisał dla Was

Karol Andrzejewski