Czwartek, 29 września 2016

W czwartek wszyscy uczestnicy spotkali się na dworcu kolejowym, bowiem w tym dniu wybraliśmy się do miejscowości Bolzano, mieszczącej się w odległości około 30 kilometrów od Merano.

DSC 1901

Zaraz po przybyciu do Bolzano udaliśmy się na Piazza della Vittoria, gdzie mieści się Pomnik Zwycięstwa – zabytek w formie łuku triumfalnego, który stał się sceną dla spektaklu, do którego przygotowywaliśmy się poprzedniego dnia pod okiem nauczycieli z Włoch.

20160929 154250

Zanim to jednak nastąpiło, zwiedziliśmy muzeum Bz '18-'45, mieszczące się u podnóża Pomnika. Tam nasi przyjaciele ze szkoły w Merano opowiedzieli nam o historii regionu oraz samego łuku triumfalnego.

DSC 1928

Następnie przystąpiliśmy do ostatnich prób spektaklu. Później, w ramach przerwy, udaliśmy się nad rzekę, gdzie wypoczęliśmy, podziwiając góry rozciągające się dookoła miasta.

DSC 1912 

Po południu poszliśmy do stołówki i zjedliśmy smaczny lunch. Następnie wróciliśmy pod pomnik, gdzie poczyniliśmy ostatnie przygotowania przed przedstawieniem. Byliśmy bardzo podekscytowani perspektywą występowania nie tylko przed naszymi nauczycielami, ale też mieszkańcami Bolzano, którzy dowiedzieli się o wydarzeniu z porozwieszanych wcześniej w mieście plakatów.

DSC 1967

Spektakl udał się świetnie – każdy z uczniów miał odmienną rolę i myślę, że wszystkim udało się ją spełnić dzięki zaangażowaniu w przygotowanie sztuki. Nie obyło się oczywiście bez drobnych potknięć, jednak nie dało się ich uniknąć przy realizacji tak obszernego scenariusza w tak krótkim czasie.

DSC 1972

Scenariusz spektaklu opowiadał o wojnie, bezlitosnych dyktatorach XX wieku i zwykłych ludziach, którzy, często wbrew swej woli, znaleźli się pod ich rządami.

DSC 1973

Przedstawienie zakończyło się wymownym zawołaniem „either together or nothing at all”, które można przetłumaczyć jako „albo wspólnie, albo wcale”.

DSC 1978

DSC 1982

Po powrocie do Merano i odpoczynku udaliśmy się do restauracji Rock Cafe, gdzie odbyła się wspólna impreza zorganizowana dla uczestników projektu – zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Od momentu rozpoczęcia przyjęcia zaczęliśmy powoli kierować myśli w stronę pożegnań, które nastąpiły w piątek i sobotę. Na imprezie dobrze się bawiliśmy, cieszyliśmy się swoją obecnością i po raz kolejny podczas naszego pobytu na Włoskiej ziemi zjedliśmy wielkie ilości pizzy (nie zabrakło też, rzecz jasna, czegoś słodkiego :) .

DSC 1992

Zagrała i zaśpiewała dla nas szkolna kapela, a na samym końcu jedna z naszych przyjaciółek z Rumunii dała spontaniczny występ, grając na gitarze i śpiewając.

DSC 2003

DSC 2021

Odbył się też konkurs wiedzy o szkole. Mimo dalekiej drogi, która dzieliła nas od centrum miasta, razem wróciliśmy tam pieszo, słuchając muzyki, tańcząc i śpiewając. Wieczór był wyjątkowo ciepły i przyjemny – trudno w słowach oddać, jak wspaniale się czuliśmy. W końcu jednak musieliśmy wrócić do domów goszczących nas rodzin, bowiem następnego dnia czekało nas podsumowanie wspólnej, tygodniowej pracy i oficjalne pożegnanie.

Wasz specjalny korespondent

Karol Andrzejewski