Czwartek, 7 kwietnia 2016

W czwartek odbyła się druga część warsztatów, podczas których wszystkie cztery grupy kontynuowały swoją pracę. Grupa Content pracowała w bibliotece nad treściami historycznymi, grupy WebsiteGlass Map tworzyły stronę internetową projektu i pocztówki w pracowni multimedialnej. Z kolei grupa Documentation opracowała folder reklamowy naszego projektu, kalendarz, pamiętnik i artykuły dla prasy. Nasi przyjaciele z Rumunii przygotowali dla nas wspaniałą niespodziankę – teledysk ukazujący w skrócie pierwsze spotkanie projektowe, które miało miejsce w ich kraju.

Po warsztatach uczestnicy udali się na obiad. Następnie spotkaliśmy się w muzeum, aby bliżej poznać historię Grudziądza. Pan Marian Wesołowski był naszym przewodnikiem po wystawie prezentującej historię naszego miasta. Zobaczyliśmy też wystawę kolekcji Aleksandra Wyrwińskiego liczącą około 600 eksponatów, w tym odznaki kawaleryjskie, szable, nakrycia głowy oraz inne pamiątki po kawalerzystach.

W Sali Koncertowej powitała nas Pani Wioletta Pacuszka – dyrektor Muzeum w Grudziądzu. Następnie obejrzeliśmy film „Grudziądz 1945” wraz z komentarzem grudziądzkiego historyka, Pana Mariusza Żebrowskiego. Sceny walk, bombardowania i zniszczeń miasta poruszyły wszystkich zebranych. Historię naszego miasta przybliżyli gościom również koledzy i koleżanki z naszej szkoły, którzy przygotowali przedstawienie o Grudziądzu podczas II Wojny Światowej. Wspomnieniom wojennym towarzyszył akompaniament gitary i wzruszające piosenki wykonywane przez szkolny chór.

Wieczorem odbyła się uroczystość podsumowująca nasze kolejne spotkanie w ramach projektu "Patterns of Life: From a Different Past to a Common Future". Zebraliśmy się w Zespole Szkół Ekonomicznych – obecni byli nauczyciele, rodzice i uczniowie. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło okolicznościowego tortu oraz tradycyjnych polskich potraw. Część oficjalna szybko przekształciła się we wspólną zabawę młodzieży, podczas której wszyscy miło się bawili przy polskich, włoskich, rumuńskich i austriackich piosenkach.

Iza Szewczyk