Czwartek, 26 listopada 2015

Do szkoły dotarliśmy na godzinę 10.00. Spotkaliśmy się w tych samych salach oraz w tych samych grupach (PR, Glass Map, Website oraz Content) aby kontynuować pracę nad projektem. Następnie przeszliśmy do sali informatycznej, w której rumuńska grupa zaprezentowała nam swoją stronę internetową dotyczącą naszego spotkania w Resicie oraz ogólnie projektu Erasmus+. Po tej prezentacji przyszła kolej na nas i naszą prezentację o historii Polski oraz Narodowym Święcie Niepodległości. Wszyscy słuchali uważnie, ale ich zainteresowanie przekroczyło wszelką możliwą skalę, po tym jak włączyliśmy film „Animowana Historia Polski”, w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Po jego emisji nadeszła wielka salwa braw.

DSC 1058

Następnie wróciliśmy do naszych klas, podzieliliśmy się na grupy, usiedliśmy w ławkach i czekaliśmy na nasze zadania. Po otrzymaniu listy zadań oraz sprzętu niezbędnego do ich wykonania, zabraliśmy się do pracy. Przebiegała ona płynnie oraz spokojnie, w bardzo dobrej atmosferze oraz z dużą dozą humoru.

20151126 112853

Po około dwóch godzinach pracy udaliśmy się do restauracji Bastilia na dwudaniowy obiad. Każdy najadł się do syta i w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły, aby kontynuować pracę.

Grupa koleżanek z Kufstein przedstawiła prezentację multimedialną na temat kobiet w czasie i Wojny Światowej. Następnie wszystkie grupy pracowały nad dokończeniem lub zmodyfikowaniem swoich prezentacji. Na koniec przedstawiliśmy je wszystkim nauczycielom i uczniom uczestniczącym w projekcie. Ten etap był bardzo konstruktywny, wymieniliśmy się opiniami i dyskutowaliśmy na temat oczekiwanych rezultatów.

DSC 1074

Po zakończeniu zajęć w szkole, udaliśmy się do teatru, aby doświadczyć trochę rumuńskiej kultury. Nasi rumuńscy koledzy przygotowali przedstawienie na temat zwyczajów i tradycji świątecznych w górskim regionie Banat. Zobaczyliśmy między innymi tradycyjne tańce oraz posłuchaliśmy kolęd.

DSC 1099

Na scenie pojawiły się zarówno dzieci jak i młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły. Na koniec nasza koleżanka z Resity zaśpiewała utwór Pharrela Williamsa „Happy”, podczas którego wszyscy uczestnicy projektu wbiegli na scenę i tańczyli w rytm muzyki.


Po przedstawieniu wróciliśmy razem do szkoły na oficjalną ceremonię zakończenia spotkania oraz rozdania dyplomów uczestnictwa. Pod koniec tej ceremonii bolały mnie ręce od bicia braw. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość przekazania listu do imiennych kopert, które rozwieszone były na ścianie auli. Żadna koperta nie została pominięta.

DSC 1158

Ostatnią atrakcją dnia była kolacja przygotowana przez nauczycieli szkoły w Resicie oraz rodziny goszczące. Nauczyciele matematyki i informatyki upiekli smaczne kiełbaski na ognisku oraz ugotowali olbrzymi garnek polenty. Nie zabrakło również specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu.

 DSC 1161

Mieliśmy także okazję potańczyć z naszymi kolegami. Nauczyliśmy się między innymi tradycyjnych rumuńskich tańców. Po tej imprezie rozeszliśmy się do domów smutni, ze świadomością, że jutro czeka nas ostatni dzień…


Z Resity: Mateusz Helwig